Sierpień 16, 2016

Z pamiętnika wolontariusza: Pełne energii Podlasie

W dniach 24 – 29.07 czwórka wolontariuszy – Edyta Kocięcka, Julia Obrębska, Ola Ardanowska i Radek Kulik – zrealizowała projekt wakacyjny w Prywatnej Szkole Podstawowej „Tekakwita” w miejscowości Wasilków. Spójrzcie na wyjazd oczami Edyty, która przygotowała dla Was poniższą relację.

Z racji tego, że każdy wolontariusz z naszej ekipy pochodził z innej miejscowości swoją wakacyjną przygodę z Projektorem zaczęliśmy już w niedzielę 24 lipca.

image001

Pierwsi w Wasilkowie zjawiliśmy się my, czyli Edyta i Radek. Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez Panią Dyrektor, która oprowadziła nas po szkole oraz wskazała pomieszczenia przeznaczone dla wolontariuszy do spania i przygotowywania posiłków.

Głodni po długiej podróży znaleźliśmy w Wasilkowie perełkę wśród kebabów, miejsce naprawdę godne polecenia.
Kilka godzin później dołączyła do nas Julia, a następnego dnia Olka.
Pierwszy dzień zajęć z dzieciakami był niesamowicie żywiołowy. Nasi podopieczni mieli od 6 do 12 lat. Powitali nas bardzo przyjaźnie. Mieli full energii i czasami wydawało nam się, że zajmujemy się grupą liczącą co najmniej drugie tyle dzieciaków. Nie zmienia to faktu, iż czerpaliśmy frajdę z przebywania z nimi. Zaczęliśmy od poznania się poprzez zabawę polegającą na podaniu imienia i nazwy zwierzęcia zaczynającej się na pierwszą literę imienia. Nie obyło się bez śmiechu oraz niesamowitych pomysłów.image004
Z racji tego, że dzieciaki uwielbiały ruch a przede wszystkim zabawy na powietrzu zorganizowaliśmy im tor przeszkód jak również ćwiczenia fitness. Do gustu dzieci przypadły zajęcia teatralne, na których mogły wykazać się niezwykłą wyobraźnią, a także umiejętnością współpracy w grupach. Zarówno przedstawione przez dzieciaki scenki jak i gra aktorska były naprawdę na wysokim poziomie a przy każdym zadaniu widać było ogromne zaangażowanie z ich strony. Umiejętności taneczne naszych podopiecznych również zasługują na pochwałę.
Zdolności manualne dzieci pozwoliły im stworzyć piękne origami oraz obrazki, niektóre z nich otrzymaliśmy nawet w prezencie, co jak zwykle utwierdziło nas w przekonaniu, że warto poświęcić swój czas na wolontariat.image002
Dzięki Pani Dyrektor mieliśmy okazję zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Ikon w Supraślu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat religii prawosławnej, ikon i innych dzieł sztuki oraz historii ich powstawania. Niesamowite wrażenie wywarła na nas również Święta Woda.
image003
Jak na Projektorowiczów przystało wprowadziliśmy do szkoły odrobinę „magii” poprzez doświadczenia fizyczne i chemiczne. Dzieciaki z zachwytem obserwowały zachodzące reakcję, zadawały pytania oraz chętnie pomagały.
Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Nasi podopieczni żegnali się z nami pytaniem „czy nie możemy zostać dłużej?”. Niestety czas projektu dobiegł końca, a każde z nas musiało powrócić do swoich codziennych obowiązków.image005
Oby więcej takich wakacyjnych przygód z Projektorem!
Edyta Kocięcka