Maj 20, 2017

Relacja z Cypru

W dniach 1-7.04.2017 w miejscowości Nikozja (Cypr) odbyło się szkolenie w ramach programu Erasmus plus pt: „You(th) in the center of youth exchanges”, którego tematyka była związana z pisaniem, aplikowaniem i dyskusją na temat międzynarodowych wymian młodzieżowych. Szkolenie odbyło się w Classic hotel, trenerami byli Konstantinos Spatiotis, Evi Koutsospirou i Stella Rousou, a w szkoleniu uczestniczyli pracownicy młodzieżowi i osoby związane z programem Erasmus z takich krajów jak: Polska, Hiszpania, Włochy, Malta, Finlandia, Francja, Martynika, Bułgaria, Grecja, Portugalia, Cypr – łącznie 26 osób.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia team building, gdzie uczestnicy mieli okazję się poznać, dowiedzieć skąd pochodzą, w jakich organizacjach działają. Tego dnia trenerzy przedstawili pokrótce czym jest Erasmus plus ze szczególnym uwzględnieniem Youth Exchanges. Uczestnicy spisali swoje oczekiwania względem szkolenia i umieścili je w postaci postitów na dużej tablicy, aby pod koniec treningu móc do nich wrócić i sprawdzić, czy zostały spełnione. Wieczorem odbył się wieczór kulturalny, gdzie uczestnicy mogli zaprezentować typowe dania i trunki ze swoich krajów.

Drugiego dnia każdy z uczestników miał chwilę, aby zastanowić się, czym dla niego jest wymiana młodzieży, jak powinna wyglądać i jak to się przekłada na rzeczywistość. Trenerzy w warsztatach „od A do Z” pokazali jak wygląda realizacja projektu począwszy od zainspirowania młodzieży i znalezienia tematu, poprzez napisane aplikacji aż do raportu końcowego. W kolejnej części uczestnicy mieli się zastanowić na jaki temat oni chcieliby zorganizować wymianę, krótko opisać cele, założenia i wpływ tematu na młodzież i społeczność. Podczas ćwiczenia „Speed dates” uczestnicy dzielili się swoimi pomysłami z pozostałymi, by pod koniec stworzyć 3-5 osobowy grupy, w których pracowali dnia następnego. W nowopowstałych zespołach, jeszcze tego samego dnia, uczestnicy wspólnie ustalali tematykę wymiany, główne cele i założenia.

Trzeci dzień w całości poświęcony był na napisane projektu – uczestnicy otrzymali aplikacje wraz z pytaniami odnośnie wymian, które wspólnie zaplanowali. Pod koniec zajęć aplikacje wypełnione i podpisane dostarczone były trenerom, którzy mieli je sprawdzić. Czwarty dzień to dzień analizy aplikacji – uczestnicy dalej pozostali w grupach, w których tworzyli projekty. Każda z grup otrzymała co najmniej 3 inne projekty do wglądy, wraz z tabelką oceny – tu znajdowały się pytania i kryteria wg których uczestnicy musieli ocenić projekty innych, nanieść swoje uwagi lub napisać co im się podobało, co by można było zmienić. Po obiedzie odbyła się wycieczka do Strefy Buffalo – Home4Cooperation, gdzie pracownicy opowiedzieli nam o sytuacji na Cyprze, działaniach organizacji ich efektach. Następnie uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia miasta z lokalnym przewodnikiem i przekroczenia granicy Tureckiej.

Dzień piąty był dniem podsumowującym dotychczasowe warsztaty. Każdy z uczestników miał szansę wypowiedzieć się na temat szkolenia, czy zostały spełnione jego oczekiwania, czego się nauczył itd. Podczas ostatnich zajęć odbyła się dyskusja na temat certyfikatu Youthpass, jak go napisać, czy jest potrzebny, gdzie go wykorzystać. Podczas „Closing” każdy z uczestników otrzymał swój certyfikat Youthpass.

Natalia Piaszczyk

Eκπαιδευτικό Πρόγραμμα "You(th) in the center of youth exchang…

Highlights από το εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "You(th) in the center of youth exchanges" που πραγματοποιήθηκε από την Εθνική Υπηρεσία Erasmus+ στις 1-7 Απριλίου στη Λευκωσία. Στόχος της εκπαίδευσης ήταν η γνωριμία με το Erasmus+ και η ανάπτυξη και ενίσχυση δεξιοτήτων για την υλοποίηση πετυχημένων σχεδίων στο πλαίσιο του προγράμματος.

Opublikowany przez Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου / Youth Board of Cyprus na 27 kwietnia 2017