Czerwiec 20, 2017

Jak znaleźć dobrą prace na wakacje?

Rok szkolny i akademicki powoli dobiega końca. To najlepszy czas na to, żeby poszukać pracy na wakacje. Co zrobić, żeby się wyróżnić? Jak przygotować niebanalne CV? Jak przejść przez rozmowę kwalifikacyjną? Wszystkiego można się nauczyć – najważniejsze jest przygotowanie.

1. Jaki jest Twój cel?
Wakacyjna praca to nie tylko świetna okazja do zarobienia pieniędzy ale również szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego. Jeśli chcesz pracować w specjalistycznej branży, to warto, by Twoje prace dorywcze były choć trochę z nią związane. Jeśli marzysz o stanowisku w konkretnej firmie, warto zacząć w niej pracować nawet na najniższym stanowisku. Być może wiele nie zarobisz ale poznasz firmę od podszewki, a jeśli się sprawdzisz, na pewno Cię zapamiętają. Kiedy będziesz już po studiach, doświadczenie w pracy na plantacji tulipanów w Holandii czy w sklepie może nie zrobić wrażenia na niektórych pracodawcach. Jeśli jednak chcesz w krótkim czasie zarobić więcej pieniędzy, wyjazd za granicę to świetna opcja. Poszerzysz horyzonty, podszkolisz język i poznasz nowych ludzi – taki wyjazd to szkoła życia!

2. Gdzie szukać pracy?
Jeśli już wiesz jakiej pracy szukasz, zacznij działać. Oferty pojawiają się na różnego typu portalach ogłoszeniowych, uczelnianych biurach karier, grupach na Facebooku czy stronach internetowych firm. Poświęć codziennie godzinę lub dwie na szukanie pracy w sieci, a na pewno zobaczysz efekty.

Powiedz znajomym, że szukasz pracy! Możesz napisać o tym nawet na swoich mediach społecznościowych. Dzięki temu, Twoi znajomi będą podsyłać Ci oferty, o których usłyszeli.

Ogłaszaj się! Może posiadasz jakieś umiejętności, na których możesz zarabiać? Korepetycje językowe, nauka gry na instrumencie, opieka nad dzieckiem, a może wolontariat? Jeśli zależy Ci doświadczeniu, zorientuj się czy organizatorzy festiwalu, na który chciałeś się wybrać potrzebują wolontariuszy. W ten sposób oszczędzisz na bilecie i zdobędziesz cenne doświadczenie.

3. Jak aplikować o pracę?
Przypuśćmy, że masz już kilka ofert, które Cię zainteresowały. Pamiętaj, że powinieneś aplikować na stanowiska, co do których spełniasz wszystkie wymagania. Nie wysyłaj tego samego listu motywacyjnego do kilkunastu firm – to nie działa na Twoją korzyść.
Zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca oceni Cię na podstawie Twojego CV, listu motywacyjnego i… Twoich mediów społecznościowych. Tak – sprawdza je już ponad 70% rekruterów. Musisz się więc odpowiednio przygotować, żeby wypaść jak najlepiej.
Większość CV wygląda tak samo. Biała kartka, i kolejno wypisana edukacja, doświadczenie, zainteresowania. Każdy z kandydatów jest kreatywny, zmotywowany do pracy, lubi książki, film i podróże. Jak myślisz, co się stanie, jeśli w stosie takich CV zobaczy coś takiego?

Źródło: http://www.kluczdokariery.pl/twoja-kariera/jak-znalezc-odpowiednia-prace/szukaniepracy/art,28,jaka-role-w-procesie-rekrutacji-odgrywaja-social-media.html

Robi wrażenie, prawda? Jeśli piszesz, że jesteś kreatywny to pokaż to! Niech ten kawałek papieru odzwierciedla Ciebie. To jedyna rzecz, która zdecyduje czy ktoś się do Ciebie odezwie czy nie. Nie możesz nic dopowiedzieć, zagadać – ten papierek to Twoja jedyna wizytówka. Jednym słowem: spraw, żeby pracodawca chciał Cię poznać.

Pewnie zastanawiasz się jak wykonać takie CV? Możesz skorzystać z darmowych szablonów lub aplikacji/programów do tworzenia grafik. Korzystanie z nich jest intuicyjne, więc bez przeszkód wykonasz w nich swoje niebanalne CV.
Zadbaj również o swoje media społecznościowe. Usuń wszystkie kompromitujące posty i zdjęcia sprzed 5 lat. Załóż konto na Linkedin i daj się zauważyć.

4. Jak dostać pracę?
Zaaplikowałeś na kilka stanowisk? Pierwszy odzew od pracodawców odbędzie się przez telefon lub maila. Warto odbierać połączenia od nieznanych numerów na przykład takim zdaniem: Jan Kowalski, słucham? To dużo lepsze sformułowanie niż: Halo?, Tak?, Co tam? lub (o zgrozo) Czego? Bądź profesjonalistą od pierwszego kontaktu.

Wiesz, że do rozmowy rekrutacyjnej dochodzi jedynie 10 % kandydatów? Teraz masz realny wpływ na to czy dostaniesz tę pracę.  Wiele osób stresuje się przed taką rozmową. Boimy się, że ktoś zada nam niewygodne pytanie, że powiemy coś nie tak… Wiele z tych obaw możemy wyeliminować poprzez odpowiednie przygotowanie.

Po pierwsze, przed spotkaniem musisz ponownie przeczytać ofertę pracy. Jakie umiejętności posiadasz, żeby sprostać obowiązkom na tym stanowisku? Masz już doświadczenie w podobnej pracy?

Po drugie, zapoznaj się z firmą, do której aplikujesz. Jak długo jest na rynku, czym się zajmuje? Jakie są jej sukcesy? Na pewno padną takie pytania – pokaż, że zależy Ci na pracy w tej właśnie firmie!

Po trzecie odpowiedz sobie na najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.
Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
Ile chciałbyś zarabiać?
Jak widzisz siebie za 5 lat?
Dlaczego firma powinna Cię zatrudnić?

Po czwarte zadbaj o wygląd i higienę. Zorientuj się, jaki ubiór panuje wśród pracowników. Pokaż im, że do nich pasujesz. W wielu zawodach nie trzeba wskakiwać w eleganckie ciuchy – możesz po prostu pokazać siebie.

Odpowiedzenie sobie na te pytanie jest niezwykle ważne. Pracodawcy lubią pracowników, którzy wiedzą czego chcą.

Jeśli nadal to czytasz, to być może zastanawiasz się od czego zacząć. Za część rzeczy nie wiesz jak się zabrać… Cóż, temat procesu rekrutacji jest dość obszerny.
Pewnie myślisz, że do niektórych prac nie trzeba aż tak się starać, bo nikt tego nie doceni, a wręcz przeciwnie: “stwierdzą, że jestem za dobry i mnie nie przyjmą.” lub “Przecież aplikuję do zwykłej pracy w supermarkecie, a nie korporacji międzynarodowej.”
Masz rację, czasem dostałbyś się do pracy bez zbędnego przykładania się. Jeśli jednak masz marzenie o lepszym stanowisku, zależy Ci, żeby pracować z najlepszymi – to od początku kariery ćwicz rozmowy rekrutacyjne. Z każdą kolejną, będziesz stawać się coraz lepszy i w kluczowym momencie będziesz przygotowany.

W internecie jest mnóstwo darmowych treści, które pomagają w znalezieniu pracy. Warto z nich korzystać, bo w tym temacie szczegóły mają znaczenie. Jesteśmy jednak zdania, że nie ma nic lepszego niż praktyka. Odpowiadając na Wasze prośby 29.06.2017r. w ESER “PIONIER” organizujemy bezpłatne szkolenie: “Jak się dobrze sprzedać i dostać wymarzoną pracę?”, które skierowane jest do wszystkich, którzy chcą nauczyć się jak wyróżnić się na rynku pracy. Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, te tricki przydadzą Ci się nie raz!

Czego możesz spodziewać się na szkoleniu?

1. Przejrzymy nasze social media. Jak myślisz, co widzą osoby, których nie masz w znajomych? Co mogą sobie o Tobie pomyśleć? Na pewno panujesz nad tym co jest w sieci na Twój temat?
2. Pokażemy Ci jak można wykorzystać portale typu Linkedin i GoldenLine, by być wyszukanym przez potencjalnych pracodawców czy nawet headhunterów.
3. Jakie masz zdjęcie profilowe? Co masz na zdjęciu w tle? Co ono mówi o Tobie? Pokażemy Ci jak samodzielnie zaprojektować i wykonać ciekawe cover photo. Jeśli chcesz, nasz fotograf wykona Ci zdjęcie profilowe.
4. CV i list motywacyjny.
Co warto wpisywać? Z jakiego szablonu korzystać i skąd go legalnie zdobyć? Jak wykonać ciekawy szablon, jeśli nie mam zdolności ani programów graficznych? Jednym słowem – na szkoleniu stworzysz i dopracujesz własne CV i list motywacyjny. Będziesz mógł zapytać rekruterów co i jak warto w nim ująć oraz jakich błędów nie popełniać.
5. Rozmowa rekrutacyjna.
Jak przygotować się do spotkania? Jak się zachować? Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć przed rozmową rekrutacyjną? Przeanalizujemy je wszystkie, żeby nic Cię nie zaskoczyło.

Szkolenie potrwa od godziny 9:00 do 17:00. Przewidziane są przerwy kawowe oraz przerwa obiadowa.

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
WSTĘP WOLNY – obowiązuje rejestracja.